Murator NS Okna i Drzwi Nr 7/2012WYBIERAMY ROLETY NADSTAWNE

Roleta nadstawna? A co to takiego?

Roleta nadstawna jest alternatywą dla popularnych aluminiowych skrzyń roletowych montowanych na elewacji. W odróżnieniu od innych systemów osłonowych roleta nadstawna wykonana jest z PVC, które w przeciwieństwie do aluminium ma właściwości termoizolacyjne. Co więcej, po zabudowie pozostaje niewidoczna dla obserwatora tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, nie szpecąc go, jak np. tradycyjne rolety natynkowe.

Montaż jest najistotniejszy

Wybierając rolety nadstawne do swojego domu, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: sposób mocowania rolety na ramie okna oraz osadzenia zespołu roleta-okno w otworze okiennym. Łączenie rolety nadstawnej z oknem odbywa się za pomocą specjalnych łączników, tzw. profili adaptacyjnych. Ze względu na dużą ilość producentów profili okiennych, w przypadku rolet nadstawnych problemem często okazuje się dobór odpowiedniego łącznika do ramy okiennej, takiego, aby zapewniał on ciepłe i pewne połączenie okna ze skrzynką roletową. Zazwyczaj systemy rolet nakładanych nie oferują odpowiedniej ilości listew adaptacyjnych, aby zapewnić możliwość ciepłego połączenia z każdym profilem okna, albo proponują montaż na uniwersalnym profilu adaptacyjnym, który jednak często okazuje się niewystarczający z uwagi na swoją wiotkość i właściwości termoizolacyjne. W systemie Vegas Revo kwestia ta została rozwiązana najbardziej logicznie: klient otrzymuje do wyboru dwie opcje montażowe - roleta może być montowana za pomocą dedykowanego aluminiowego profilu adaptacyjnego, idealnie dopasowanego do kształtu ramy okiennej lub za pomocą uniwersalnego adaptera z PVC, którego nowatorska konstrukcja łączy w sobie wygodę montażu ze stabilnoscią trzymania skrzynki rolety na oknie. Co więcej, system obsługuje ramy okienne o szerokości profilu okiennego do 99 mm z zachowaniem w pełni funkcjonalnej rewizji od dołu rolety, co jest bezspornie wynikiem doskonałym.

Bardzo istotną cechą adapterów łączących systemu Revo jest siła połączenia, z jaką pozwalają zespolić skrzynkę rolety z ramą okienną. Tak dobre połączenie obu elementów eliminuje ryzyko powstawania szpar i przedmuchów w miejscu ich styku. Cały proces montażu rolety Vegas Revo na ramie okiennej został czytelnie zilustrowany na oficjalnym kanale marki Rolety Vegas (adres: http://www.youtube.com/user/roletavegas), dzięki czemu prawidłowy montaż nie powinien nikomu sprawić trudności. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest prawidłowe osadzenie zespołu roleta-okno w otworze okiennym. Instytut Techniki Budowlanej zaleca wyraźnie, aby ze względu na naprężenia i siły działające na zespół roleta-okno (chodzi przede wszystkim o napór wiatru), był on kotwiony do muru ze wszystkich stron, tj. od dołu, z obu boków, a także z góry. O ile ramę okienną zakotwimy podczas montażu bezproblemowo, o tyle w przypadku wielu systemów dostępnych na rynku zamocowanie skrzynki rolety nadstawnej do nadproża może być problematyczne bądź niemożliwe do wykonania.

Tu Vegas Revo wyróżnia się na tle konkurencji, oferując możliwość stablinego zakotwienia rolety do nadproża za pomocą dwóch rzędów kotew ustalanych na całej długości rolety. W ten sposób uzyskujemy gwarancję solidnego osadzenia okna wraz ze skrzynką rolety w otworze architektonicznym.

Oszczędzanie z Vegas Revo zimą i latem

Oszczędni zadadzą sobie pytanie: czy faktycznie warto montować rolety? Jest to w końcu spory wydatek, powiększający i tak już duże nakłady na budowę i wykończenie wymarzonego domu. Okazuje się, że warto. Zwłaszcza przy obecnych rosnących cenach energii. Jeśli dodamy do tego fakt, że niezabezpieczone okna odpowiedzialne są za ponad 20% strat energii budynku, odpowiedź na wyżej postawione pytanie staje się oczywista. Dzięki dobrej izolacji przestrzeni okna za pomocą wypełnianego pianką poliuretanową pancerza i zjawisku poduszki powietrznej, jaka tworzy się pomiędzy szybą, a wewnętrzną stroną pancerza oraz dobremu dociepleniu wnętrza skrzynki roletowej, system rolet nadstawnych Vegas Revo pozwala zredukować straty ciepła na obszarze okna nawet o 60%. A to w pozytywny sposób odbije się na wydatkach na ogrzewanie już pierwszej zimy. W połączeniu z zastosowaniem automatyki do podnoszenia i opuszcznia rolet w konkretnych porach oszczędzanie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Nie zapominajmy też, że rolety nadstawne Vegas Revo znakomicie spiszą się również w roli ekranów termicznych latem, skutecznie chroniąc od promieni słonecznych zwłaszcza te pomieszczenia, które wystawione są na stałedziałanie promieni słonecznych, utrzymując w nich niższą temperaturę. Pieniądze, które wydalibyśmy na klimatyzację tych pomieszczeń, pozostaną w naszej kieszeni.

Zintegrowana moskitiera? Oczywiście!

Zintegrowana moskitiera, czyli nawój siatki antyinsektowej znajdujący się wewnątrz skrzynki roletowej, to wyjątkowo mocny punkt systemu Revo, za który warto docenić producenta. Słowo wyjaśnienia: dotychczas w systemach rolet nadstawnych moskitiera zwijana okazywała się być piętą achillesową z uwagi na awaryjność mechanizmu, siatkę moskitiery wypadającą z prowadnic przy podmuchu wiatru czy nawet przeciągu. Awaryjne, drogie i trudne w obsłudze rozwiązania nie były powodem do chwalenia się.

 

Z Revo jest jednak inaczej. Przemyślana konstrukcja i wyeliminowanie wcześniejszych błędów konkurencji zaowocowały znakomitym systemem siatki antyinsektowej zwijanej do wnętrza rolety nadstawnej. Nawój siatki zwijany za pomocą sprężyny, wyposażony w hamulec zapobiegający wkręceniu się siatki do wnętrza rolety i łatwe blokowanie moskitiery w pozycji zamkniętej za pomocą blokady typu easy-click, to tylko niektóre z atutów skrzynki Revo ze zintegrowaną moskitierą.

 

Prawdziwą rewolucję niesie ze sobą możliwość dzielenia nawojów moskitiery pod jednym pancerzem rolety. Podczas gdy w przypadku innych dostępnych rozwiązań dysponujemy możliwością wykonania siatki moskitiery o maksymalnej powierzchni do 3 mkw., a szerokość pancerza musi zawsze równać się szerokości moskitiery, w Revo ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy np. zamówić szeroką roletę na okno tarasowe wyposażoną w niezależne nawoje siatki moskitiery dla każdego skrzydła lub zainstalować moskitierę jedynie na jego otwieranych segmentach.

Jak rozpoznam, że oferowana roleta to Vegas Revo?

W przypadku rolet Vegas Revo, wizytówką i znakiem rozpoznawczym systemu jest klapa rewizyjna. Klapa rewizyjna w systemach nadstawnych to swoisty kanał dostępowy do wnętrza rolety w przypadku, gdy konieczny jest serwis silnika czy wymiana elementów wewnętrzych rolety. W przypadku Vegas Revo producent zapewnił na całej długości klapy rewizyjnej charakterystyczny uchwyt służący łatwiejszemu otwieraniu w przypadku konieczności wykonania serwisu. Dzieki niemu serwis rolety nie będzie równoznaczny z ponownym nakładaniem tynków i malowaniem. Warto zatem zapamiętać, że roleta z uformowanym uchwytem w klapie rewizyjnej to na pewno oryginalna, wysokiej jakości roleta wykonana w systemie Revo.

 

Więcej informacji na temat rolety nadstawnej Vegas Revo można znaleźć na serwisie internetowym produktu www.vegasrevo.pl oraz u autoryzowanych producentów.

 

Oryginalny tekst artykułu znajdziesz: tutaj